LAMİNAT PARKELER  

 

Laminat:Yapay reçine çözeltisi emdirilmiş kağıtların üst üste konularak, sıcak preslerde basınç altında sıkıştırılması ile elde edilen malzemeye laminat denir.

Neden Laminat Parke:1950 li yıllarda üreticisinin adı ile formika olarak tanıştığımız laminatın kullanımı Türkiyede son derece yaygınlaşmıştır. Neden laminat?


-Ağaç çeşitlerinin giderek azalması.
-Ahşap malzemenin üç boyutlu çalışma özelliği.
-Ahşap malzemenin bakım zorluğu.
-Ahşap malzemede giderek artan maliyet faktörü tüm tüketicilerin ahşap kökenli türev malzemelere yönelmesine ve uzun vadede bu malzemelerin beğenilmesine yol açmıştır.

Grupları:Laminat malzeme üç grupta incelenir ;

1. HPL yüksek basınc laminatı
2. CPL sürekli basınc laminatı
3. DPL direkt preslenen laminatlar

Yapısı:Laminat parkenin temel yapısı ;

1. Alümiyum oksit parçaları aşınma çizilme ısıya karşı mukavemeti sağlayan temel unsur olup laminat parkeyi benzer türevlerden ayıran en önemli özelliktir.
2. Sonsuz renk ve desende özellikle kaliteli odun hammaddesinden üretilebilen ileri teknoloji ile print edilen kağıt film tabakasıdır.
3. HDF Yüksek yoğunlukta kansorejen madde içermeyen (E1) ve suya dayanıklı lif levha. ISO ve DIN normlarına gore kansorejen madde ihtiva etmemelidir.
4. Balans kağıdı Stabilizasyonu sağlayan selülozik kağıt film tabaka.
Montajı temizliği ve bakımı son derece kolay olan laminat parkeler renk ve doku çeşitliliği bakımından da her tür zevk ve tasarıma uygundur.
Darbelere sıvı temizlik maddelerine aşınmaya çizilmeye güneş ışınlarına ve sigara ateşine tam bir dayanıklılık gösteren laminat yer döşemeleri evlerin haricinde trafiği yoğun olan banka, otel, alışveriş merkezlari ve tüm işyerleri için son derece uygundur.

Laminat parkeyi seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

1.Kullanmayı düsündüğünüz ortamın trafik yoğunluğuna uygun dirençte olmalı.

2.ISO 9002 Belgesine sahip olmalı.

3.Avrupa ülkelerinde aynı kalitede ve aynı ad ile satılan bir malzeme olmalı.Bir malın avrupa ülkesinde üretilmiş olması o malın avrupa ülkelerinde satılıyor ve kullanılıyor anlamına gelmez.

4.Üzerinde daha önceden kullanılan aldatmaca yapılabilen devir sayıları değil yeni normlara göre(altta) saglamlık derecesi belirtilmelidir.(bir adam bir işyeri gibi)

5.Üzerindeki 10 yıl garanti gibi yazılara aldanmamalı satıcının verdiği güvene dikkat edilmelidir.

6.1 m3 te kac Kg. HDF kullanıldığıı belirtilmeli.Bu malzmenin yoğunluğu hakkında bilgi verir.Malzemenin kalınlığı değil yoğunluğu önemlidir.


         Adana'da laminat parke üzerine olan firmamızda Yerli- İthal parke mevcut olup, parke tadilatı, satışı, montajını Adana çevresinde firmamız organize eder.

         Genç ve dinamik kadrosuyla işleriniz, pratik bir şekilde, sorunsuz işçilikle, parkeler teslim edilir.